A Lélek gyümölcse viszont: szeretet, öröm, békesség, türelem, kedvesség, jóság, hűség, szelídség, önmegtartóztatás. Ezek ellen nincs törvény. -- Gal(5:22-23)
Évközi 14. vasárnap, 2012. július 8 - 15.
Jóságodról elmélkedünk, Istenünk, templomod belsejében. Istenünk, miként már neved is, úgy fölséged is betölt minden földhatárt; jobbod telve igazsággal.
Miserend:
július 8. évközi 14. vasárnap 8.00
július 15. évközi 15. 8.00
Híreink:
Hétfőnként 3 órakor imádkozzák az Isteni Irgalmasság Rózsafűzért.
Holnap este 6 órakor lesz a felújított tatárszentgyörgyi templom ünnepélyes újra szentelése. A szentmisét Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök tartja, mindenkit szeretettel várnak!
Pénteken nem lesz szentmise.
Július 29-én, vasárnap a szentmise után ismét jármű megáldás lesz. Természetesen a tavaly már megáldott járművekre is lehet kérni az áldást.
Július 16-án, hétfőn este 7 órakor megbeszélés lesz a táborban segítők számára az örkényi plébánián, szeretettel várom őket!
Július 17-én, kedd este 7 órakor főpróba lesz az énekkar Németországba utazó tagjainak az örkényi plébánián. Megjelenés kötelező!
- Hétfőnként 3 órakor imádkozzák az Isteni Irgalmasság Rózsafűzért.
- Július 9-én, hétfőn este 6 órakor lesz a felújított tatárszentgyörgyi templom ünnepélyes újra szentelése. A szentmisét Dr. Beer Miklós váci megyéspüspök tartja, mindenkit szeretettel várnak!
- Pénteken a szentmise után Szentségimádás lesz.
- Július 29-én, vasárnap a szentmise után ismét jármű megáldás lesz. Természetesen a tavaly már megáldott járművekre is lehet kérni az áldást.
Népének erőssége az Úr, fölkentjének szabadulása és menedéke. Szabadítsd meg Uram néped, áldd meg a Te örökséged, légy pásztora, és Te vezesd mindörökké!
Miserend:
június 24. évközi 12. vasárnap 8.00
június 29. péntek 18.00
július 1. évközi 13. vasárnap 8.00
Híreink:
- Hétfőnként 3 órakor imádkozzák az Isteni Irgalmasság Rózsafűzért.
- Július 29-én, vasárnap a szentmise után ismét jármű megáldás lesz. Természetesen a tavaly már megáldott járművekre is lehet kérni az áldást.
A levendula virágzásának és részben aratásának idejével esik egybe a Pannonhalmi Levendulahetek rendezvénysorozat a Pannonhalmi Főapátságban június 22. és július 13. között.
Ha a természet gyógyító erejét szolgálatunkba tudjuk állítani, az harmóniát, biztonságot, áttételes formában gyógyítást jelent valamennyiünk számára. Ezt szeretné a bencés közösség a monostor gyógynövénykertjét felkereső látogatóknak felajánlani – hangoztatta Várszegi Asztrik főapát a pannonhalmi levendulahetek megnyitóján, pénteken.
A szerzetesközösség napjainkban folytatja a gyógynövényekhez kapcsolódó tevékenységet, amelynek évszázados hagyományai vannak a bencés rendben. A hajdan volt szerzetes-tudósok lejegyzett ismeretei, receptúrái alapján, ám a mai kor technológiai színvonalán készülnek a gyógynövényalapú termékek, köztük a levendulaolaj, a szappan, a kézkrém és a levendulatea. A gyártásba szigorú minőségi követelményeknek megfelelő külső partnereket vontak be – mondta el Potyondi Ákos, a gyógynövénykert vezetője.
Potyondi Ákos szólt arról, hogy a gyógynövényházban teázót rendeztek be, ahol a vendégek megkóstolhatják az ősi receptek alapján készített teákat, a levendulahetek idején pedig a különféle levendulaitalokat is.
A levendulaprogram során a Pannonhalmát felkereső vendégek megismerkedhetnek az illatos növény termesztésével, áttekintést kaphatnak a levendulaolaj készítés mikéntjéről is a lepárló műhelyben.
Az ültetvénybemutatók naponta fél kettőkor kezdődnek. A gyógynövényház délutáni kézműves foglalkozásain az ügyes kezű látogatók a leszárított levendulavirágból kompozíciókat készíthetnek, csokrot fonhatnak. Sőt az üvegfestést is kipróbálhatják, a levendulaolajjal megtöltött üvegeket festéssel díszíthetik saját ízlésük szerint. Gyönyörködhetnek a többi gyógynövénynek is otthont adó kertben, amelyet középkori minta alapján alakítottak ki.
A bencés monostor gyógyászati tevékenységének kezdetei a 996-os alapításig nyúlnak vissza – utalt a kezdetekre Potyondi Ákos. Egy 1201-ből származó hiteles oklevél a bizonyíték arra, hogy Szent Márton hegyén a 996-os alapítástól kezdődően ispotály működött - jegyezte meg.
Hallgasd meg, Uram, hívó hangomat! Segítségem Te vagy, el ne taszíts, ne hagyj magamra, megmentő Istenem.
Miserend:
június 17. évközi 11. vasárnap 8.00
június 22. péntek 18.00
június 24. évközi 12. vasárnap 8.00
Híreink:
Hétfőnként 3 órakor imádkozzák az Isteni Irgalmasság Rózsafűzért.
Köszönet mindenkinek az úrnapi sátrak előkészítéséért és feldíszítéséért!
Pénteken a szentmise után Szentségimádás lesz.
Hittanos tábor lesz Sirokon, a plébánián, július 29 és augusztus 4. között. A tábor ára személyenként 15 ezer forint. Jelentkezés Szakaliné Andreánál. Szülői értekezlet most lesz, a szentmise után a közösségi teremben.
A gabona javával táplálta őket az Úr, és jóllakatta mézzel a sziklából.
Miserend:
június 9. Úrnapja 18.00
június 15. péntek 18.00 igeliturgia és szentségimádás
június 17. évközi 11. vasárnap 8.00
Híreink:
Hétfőnként 3 órakor imádkozzák az Isteni Irgalmasság Rózsafűzért.
Köszönet mindenkinek az úrnapi sátrak előkészítéséért és feldíszítéséért!
Pénteken igeliturgia és Szentségimádás lesz.
Hittanos tábor lesz Sirokon, a plébánián, július 29 és augusztus 4. között. A tábor ára személyenként 15 ezer forint. Jelentkezés Szakaliné Andreánál. Szülői értekezlet jövő vasárnap lesz, a szentmiseután.
A torinói leplen talált virágpor kétezer éves temetési szokásokra utal
Egy valenciai konferencián Marzia Boi spanyol kutató megerősítette: A leplen elektronmikroszkópos vizsgálattal azonosított pollennyomok a két évezreddel ezelőtti kor legfinomabb olajainak és keneteinek növényi alkotóelemeire utalnak - amelyeket feljegyzések szerint Kis-Ázsia-szerte használtak a temetkezésnél –, és rendkívüli módon maradtak meg az olajokkal együtt a szövetbe ivódva. A lepel így aligha lehet középkori másolat.
A Baleár-szigetek egyetemén kutató palinológus előadásában kifejtette: „A leplen található – és a lepel származási helyéhez kötődő – pollennyomokból kiderül, milyen olajokkal és kenetekkel kezelték a leplet és a holttestet. E le nem bomló részecskék kétezer éves temetési szertartást idéznek. A pollen az olajoknak köszönhetően beivódott a szövetbe, s így egy rendkívüli történelmi esemény láthatatlan bizonyítékául szolgál.” Zsidó szokás szerint ugyanis a holttestet és a halotti leplet pontosan megszabott szertartás szerint olajokkal és illatos kenetekkel kezelték.
Boi elektronmikroszkópos vizsgálata a lepellel kapcsolatos régebbi pollenkutatások (Max Frei, Danin és Baruch) néhány tévedését is kiigazította. Amit anemónapollennek véltek, valójában pisztácia pollenje; amit pedig Ridolfia segetum és Gundelia tournefortii (palesztin articsóka) pollenjeként azonosítottak – Danin és Baruch úgy vélte, ez utóbbi szúrós leveléből készülhetett a töviskorona –, valójában az Asteraceae (fészkesvirágzatúak) családjába tartozó Helichrysumtól (szalmagyopár) származik – mutatott rá a szakember. Ez a növény adja a leplen található pollen 29,1%-át.
„Valamennyi fellelt növény entomofil (rovarbeporzású), vagyis virágporuk nem a levegőben terjed, hanem rovarok által. Ez azt jelenti, hogy közvetlen kapcsolatnak kellett lennie [a pollenek és] a temetésnél használt növények vagy más anyagok között. Az azonosított pollenek az ókori temetési szertartásoknál leggyakrabban használt növényekhez tartoznak, és jelenlétük arra utal, hogy a leplet és a holttestet olajokkal és kenetekkel dörzsölték be.” A pisztáciafa leveléből, terméséből és kérgéből kenetként is használt balzsamot, a szalmagyopárból pedig kiváló minőségű olajat készítettek. „Arról, hogy ezt az olajat használták a temetéseknél, Arábiától Görögországig több országban feljegyzések tanúskodnak” – mutatott rá a kutató.
Marzia Boi leszögezte: a leplen található pollennyomok a két évezreddel ezelőtti kor legfinomabb olajainak és keneteinek alkotóelemeire utalnak, és rendkívüli módon maradtak meg a szövetbe ivódva. A Helichrysum helyes azonosítása – amelyet korábban tévesen Gundeliának véltek – azt igazolja, hogy a lepelben fekvő férfi jelentős személy volt.”
A kutató nem tette hozzá, de a fentiek meggyőzően cáfolják azt az elméletet, amely szerint a lepel középkori hamisítvány lenne. Nehezen hihető, hogy egy középkori hamisító tudta volna, milyen keneteket és olajokat használtak az első századi zsidó temetési szertartásoknál, és azokat elő is állította volna, arra számítva, hogy évszázadokkal később akkor még fel nem fedezett tudományos eszközökkel majd rátalálnak a művére - jegyzi meg a Vatican Insider.
A 625 ezer dollár költségvetésű filmet július végén kezdik forgatni, és 2013 húsvétján mutatják be kilenc nyelven a világ ötezer filmszínházában – írja az AsiaNews.
„Közel tíz évig tartott, míg megszületett az Újszövetség alapján megírt forgatókönyv. A rendező, Kurien Varanasala (képünkön) számos alkalommal egyeztetett bibliatudósokkal” – mondta el Johny Sagarika producer.
A forgatás a hyderabadi Ramoji Rao Film Cityben kezdődik, de több jelenet játszódik majd Jeruzsálemben. A keresztre feszítést Karnatakában forgatják. Jézust Jeremy Jairus alakítja; a tizenkét apostol szerepében új arcokat láthat a közönség.
A készülő alkotás, melynek technikája a hollywoodi produkciókéval vetekszik, az első háromdimenziós film lesz Jézus életéről.
Áldott legyen az Atyaisten, és Isten egyszülött fia, valamint a Szentlélek, mert irgalmasságot gyakorolt velünk.
Miserend:
június 3. Szentháromság, 8.00
június 8. péntek, 18.00
június 9. Úrnapja, 18.00
Híreink:
- Hétfőnként 3 órakor imádkozzák az Isteni Irgalmasság Rózsafűzért.
- Jövő vasárnap lesz Úrnapja, csak szombaton este 6 órakor lesz szentmise és körmenet, vasárnap nem lesz szentmise!
- Pénteken a szentmise után Szentségimádás lesz.
- Mise végén Himnusz a trianoni döntés évfordulója miatt. Holnap du. fél 5-kor, az aláírás egykori időpontjában megszólalnak a harangok. Imádkozzunk hazánkért és minden magyarért a világon!
- Hittanos tábor lesz Sirokon, a plébánián, július 29 és augusztus 4. között. A tábor ára személyenként 15 ezer forint. Jelentkezés Szakaliné Andreánál. Szülői értekezlet később lesz.
Dicsőítsétek Istent a művészettel címmel 2010 áprilisában megjelent egy kötet Joseph Ratzinger – pápává választása előtt és után – a művészetről, különösen a zenéről született írásaiból. E gyűjteményben szerepel egy tanulmány Beethovenről és a IX. szimfóniáról.
A IX. szimfónia újból és újból csodálatot kelt bennem: az önkéntes száműzetés és a visszavonulás évei után – amikor Beethovennek szembesülnie kellett a külső és belső nehézségekkel, melyek a művészi teremtőképességének elfojtásával fenyegették őt – az immár teljesen süket zeneszerző 1824-ben meglepte a nagyközönséget. Egy egy olyan zeneművel, mely szakít a szimfónia hagyományos formájával és a zenekar, kórus és szólisták közreműködésében felemelkedik az optimizmus és öröm rendkívüli fináléjához – szerepel Ratzinger bíboros írásában.
Mi történt? A figyelmes hallgatók számára maga a muzsika éreztet meg valamit abból, ami az alapja az öröm e váratlan kitörésének. Az öröm felforgató érzése ebben a zenében nem valami könnyelmű vagy felszínes, hanem fáradsággal megszerzett érzés, mely felülkerekedik annak benső ürességén, akit a süketség elszigeteltségbe taszított: az első tétel kezdetének a kvintje és egy komor légkör ismételt betörése jelzik ezt – fogalmaz XVI. Benedek pápa.
A csendes magány megtanította Beethovent új módon hallgatni, mely túllépett a leírható és olvasható hangjegyek hangjai elképzelésének egyszerű megtapasztalásán. Ebben az összefüggésben eszembe ötlik Izajás próféta egyik titokzatos sora, aki az igazság és a jog összefüggésében mondta: „Meghallják a süketek azon a napon a könyv szavait, megszabadulván a sötétségtől és a homálytól, a vakok szemei, látni fognak”. Olyan felfogóképességre utal, amit ajándékba kap az, aki Istentől elnyerte a külső és belső megszabadulás kegyelmét.
Így, amikor a Bajor Rádió Kórusa és Zenekara 1989-ben a berlini fal leomlásakor Leonard Bernstein vezetésével Beethoven IX. szimfóniáját játszotta, módosították az Örömóda szövegét „Szabadság, Isten szép szikrája” formára, ami sokkal többet mondott a történelmi pillanat egyszerű érzelménél: az igazi öröm abban a szabadságban gyökerezik, melyet egyedül Isten képes megadni. Ő pedig – némelykor valóban az üresség és a benső elszigeteltség idején – akar bennünket figyelmessé tenni az ő süket jelenlétére nemcsak a csillagos égbolt fölött, hanem önmagunk legmélyén is. És ott izzik az isteni szeretet szikrája, amely meg tud szabadítani bennünket attól, amik vagyunk valójában – írta Joseph Ratzinger.
Az Úrnak lelke betölti a földkerekséget, és aki egybefogja a mindenséget, tud minden szóról, alleluja.
Miserend:
május 27. Pünkösd 8.00
június 1. péntek 18.00
június 3. Szentháromság
Híreink:
- Hétfőnként 3 órakor imádkozzák az Isteni Irgalmasság Rózsafűzért.
- Pénteken megáldoztatom a az elsőpéntekes betegeket.
- Pénteken a szentmise után Szentségimádás lesz.
- Szombaton 11 órakor a hittanosok biciglivel indulnak Tatárszentgyörgyre, a Máriácska kegyhelyhez, amit tavaly szépen felújítottak a szentgyörgyiek. Ott közös játék lesz, majd fél 3-kor gyerek szentmise. Minden hittanost és más érdeklődőt szeretettel várunk!
- Hittanos tábor lesz Sirokon, a plébánián, július 29 és augusztus 4. között. A tábor ára személyenként 15 ezer forint. Jelentkezés Szakaliné Andreánál. Szülői értekezlet később lesz.